Kthehu pas

Intervistë me Taulant Stërmasin: iute mbështet Maratonën e Kamzës

Evente

Një tjetër aktivitet sportiv i shtohet kalendarit sportiv në Shqipëri. Kjo është “Maratona e Kamzës” e cila zhvillohet me mbështetjen e iute dhe në kujdesin e Taulant Stërmasit.

Para nisjes së kësaj maratone ne zhvilluam edhe një intervistë ekskluzive me Z. Stërmasi.

Taulant, a mund të na thoni më shumë për eventin e Maratonës së Kamzës?

Taulant Stërmasi: Absolutisht, Maratona e Kamzës është një tjetër platformë promovimi sportive e cila pritet të gjallërojë edhe jetën e qytetit të Kamzës. Eventi është planifikuar të zhvillohet më 24 mars, të dielën, duke nisur në orën 9:00. Ky event ka një rëndësi të madhe pasi shënon maratonën e parë në Kamëz, duke kontribuar në rritjen e sportit brenda Shqipërisë. Pjesëmarrësit mund të presin një tour sfidues por shpërblyes që promovon shëndetin, fitnesin, angazhimin e komunitetit dhe vetë qytetin e Kamzës.

Çfarë do të thotë Maratona e Kamzës për sportdashësit shqiptarë?

Taulant Stërmasi: Maratona e Kamzës do të jetë një dëshmi e rritjes dhe zhvillimit të atletikës brenda vendit tonë. Për fansat, nuk ka të bëjë vetëm me shijimin e ngjarjes; ka të bëjë me të qenit pjesë e një lëvizjeje që promovon një mënyrë jetese aktive dhe prezanton qytetin e Kamzës në një skenë më të madhe kombëtare. Me mbështetjen e eventeve si Maratona e Kamzës, Federata e Atletikës sheh një rritje të pjesëmarrjes dhe interesimit në të gjitha disiplinat sportive, gjë që është tepër premtuese për të ardhmen e sportit shqiptar.

Kush do të jetë pjesë e kësaj maratone?

Taulant Stërmasi: Maratona e Kamzës është një event sportiv gjithëpërfshirës që fton këdo të bëhet pjesë e kësaj eksperience të veçantë. Qytetarët do të kenë mundësi të garojnë përkrah atletëve elitarë por në garë do të jenë edhe garues të tjerë amatorë apo të rinj nga gjimnazet apo shkollat 9-vjeçare. Të gjithë njerëzit që janë të apasionuar pas sportit dhe atletikës, mund të bëhen pjesë e kësaj maratone që zhvillohet për herë të parë, duke u regjistruar shumë thjeshtë dhe në pak sekonda, në link-un që është shpërndarë nga faqet zyrtare të eventit “Kamza Marathon 2024”.

Cilat janë sfidat e organizimit të një maratonë?

Taulant Stërmasi: Organizimi i një maratonë vjen me një sërë sfidash, në radhë të parë logjistike dhe financiare. Nga sigurimi i lejeve dhe koordinimi me autoritetet lokale deri te garantimi i sigurisë së pjesëmarrësve dhe spektatorëve, ka shumë gjëra që bëhen bashkë në planifikimin e një ngjarjeje të tillë. Për më tepër, financimi i ngjarjes mund të jetë një pengesë, pasi maratonat kërkojnë burime të konsiderueshme për të funksionuar me sukses. Këtu partnerët si iute luajnë një rol vendimtar. Si një nga sponsorët zyrtarë të Maratonës së Kamzës, mbështetja e iute shkon përtej asistencës financiare; ai demonstron një angazhim për promovimin e sportit, shëndetit fizik dhe mirëqenies mendore brenda komunitetit tonë. Përfshirja e tyre si sponsor i përgjithshëm na ka lehtësuar disa ngarkesa që lidhen me organizimin e ngjarjeve të tilla dhe kontribuon në suksesin e përgjithshëm të maratonës dhe zhvillimin e sportit në Shqipëri.

Si përfundim, Maratona e Kamzës nuk ka të bëjë vetëm me vrapimin; ka të bëjë me nxitjen e një kulture të shëndetit, fitnesit dhe angazhimit të komunitetit. Me mbështetjen e partnerëve si iute, evente si këto mund të vazhdojnë të lulëzojnë, duke pasuruar jetën e entuziastëve të sportit shqiptar dhe duke kontribuar në rritjen e atletikës në vendin tonë.

Më shumë lajme Shfleto gjithë lajmet

Kjo fundjavë ishte “vibe”! iute shkon në plazh në eventin “Enter on the beach”

Plazhi më i mirë në Shqipëri, muzikë e mirë nga DJ vendas dhe njerëz të bukur që festojnë… këto janë vetëm disa nga detajet e një fundjave fantastike që kaloi Shqipëria në plazhin e Drimadhës, Vlorë. E gjithë fundjava ishte “një vibe”, njësoj si koncepti që iute ka krijuar për të kombinuar industrinë e argëtimitlexo më shumë
Evente

iute, në Kampionatin e 86-të Kombëtar të Atletikës

Në datat 13-14 Qershor, në Elbasan Arena, u zhvillua edicioni i 86-të i Kampionatit Kombëtar të Atletikës për të rritur dhe iute ishte edhe një herë aty për të dhënë mbështetjen e saj. Në këtë event, morën pjesë të gjitha ekipet e vendit dhe garuan atletët më të mirë, përfshirë këtu edhe kampionen e padiskutueshme,lexo më shumë
Njoftime